Септик 3м/куб. Стеклопластик 2-ох камерний "Золотар"
Септик 3м/куб. Стеклопластик 2-ох камерний "Золотар"
***Поднятие цены с 1/11/2020. Количество камер - 2 Количество люков - 2(Ø200мм) Механический фильтр – нет Степень очистки –  предварительная Производительность - 0,9м³/сут Объем -...

 

Схема очищення стічних вод молокопереробного підприємства

 

 

The title of the article is “Combined chart treatment flow waters milk enterprises”.

The article is written by Korchuk N.M, Belikova S.V. The article is about  the determination of optimum chart of the local cleaning of highly concentrated solutions (wheys, meliss) from their cleaning on the centralized chart together with the low concentrated flows.

 

Стічні води молокопереробних підприємств, як правило, поділяються на дві категорії: висококонцентровані, до яких відноситься сироватка та меліса, які утворюються від цеху виробництва сирів, цеху молочного цукру і альбумінованого сиру, та низькоконценровані, які утворюються під час миття тари, технологічного обладнання, приміщень та забруднюються залишками молока, продуктами його переробки, миючими засобами, тощо.

З розвитком високоефективних та економічних технологій, які використовуються на молокопереробних підприємствах, вода яка споживається у виробничому циклі, зменшується. В результаті чого, концентрація забруднюючих речовин та кількість висококонцентрованих стічних вод збільшується. На молокопереробних підприємствах середньої продуктивності утворюється 80-90т за добу сироватки та 20т за добу меліси, які потребують ефективної утилізації. Тому надходження висококонцентрованих розчинів в стічні води, може складати від декількох десятків до сотень м3 за добу, з середньою концентрацією ХПК 50 гО2/л. Такі висококонцентровані розчини поступають періодично з кратністю скиду 1 раз в зміну, при цьому змішування їх з основним потоком призводить до порушень роботи очисних станцій, а також до втрати цінних компонентів, що містяться в цих розчинах.

Як правило, очисні споруди низькоконцентрованих стічних вод  молокопереробної промисловості (які поступають безперервно) являють собою біологічну систему очищення проточного типу. Для оброблення висококонцентрованих передбачені локальні системи теплових, хімічних методів та їх комбінація, що призводить до великих економічних витрат. Тому виявляється необхідним розглядати комбіновану систему очищення стічних вод молокопереробної промисловості, яка включає локальне оброблення висококонцентрованих стічних вод, та очищення низькоконцентровних вод в безперервно діючих (або напівбезперервно діючих) централізованих системах з попередньо обробленими висококонцентрованими розчинами. Така схема забезпечить максимальний ефект очищення при мінімальних затратах, з можливістю отримання цінних добавок для подальшого використання.

З такою метою були проведенні ряд лабораторних досліджень на предмет визначення оптимальної схеми локального очищення висококонцентрованих розчинів (сироватки, меліси) та послідуючим їх очищенням на централізованій схемі разом з низькоконцентрованими стоками.

Дослідження проводили на висококонцентрованих розчинах молокопереробного підприємства з таким показниками: ХПК=51 гО2/л, рН=3,55, Еh=300мВ. Була проведена в лабораторних умовах очистка даних стоків традиційними методами з використанням різних коагулянтів, флокулянтів, окислювачами та методом електролізу. Недоліками даних методів:

 - ефект очищення склав 50-60% (від ХПК=51гО2/л до 20гО2/л).

 - великі витрати реагентів, що є економічно недоцільним;

 - високий солевміст в очищеній воді;

 - велика кількість осаду, яка потребує подальшої утилізації.

З метою усунення недоліків даних методів очищення, були проведенні дослідження з використанням природних матеріалів, а саме природних матеріалів з кальцій вмістними сполуками. З отриманих результаті досліджень слідує що, що даний метод очищення забезпечує:

 -  мінімальне підвищення солевмісту в очищеній воді.

 -  ефект очищення  складав 85-90% (ХПК 50 до 8 гО2/л), що повністю задовольняє їх дозування в загальний потік у централізовану схему для спільного оброблення разом з низько концентрованими стічними водами.

 - мінімальні витрати хімічних реагентів, що робить дану схему економічно вигідною;

 - утворений осад може використовуватись для подальшого використання в якості кормопродукту.

Отже, технологічна схема комбінованого очищення стічних вод молокозаводу буде мати наступний вигляд:

 

Рис.1. Технологічна схема очищення стічних вод молокозаводу.

Запропонована схема функціонує наступним чином: високонцентровані стічні води молокозаводу обробляються локально за допомогою природних матеріалів з кальцій вмістними сполуками, після чого дозуються у ємкість для усереднення стоку, де перемішуються разом з низькоконцентрованими, для подальшого спільного їх оброблення. Усереднювач, призначений для вирівнювання нерівномірності притоку стічних вод по витраті та концентраціям з метою забезпечення рівномірної подачі стоків на очистку. Також в усереднювач проходять анаеробні процеси, які покращують подальшу очистку стоків.

Далі оброблюванні стоки подаються у змішувач куди для забезпечення фізико-хімічного очищення стоку дозуються реагенти: для корекції показника рН, укрупнення зважених речовин і руйнування колоїдних часток. Забруднюючі речовини, які виділилися у змішувачі, проходять відокремлення у відстійнику. На даному ступені відбувається зниження забруднень по ХПК та БПКп приблизно на 50%, а зважених речовин на 70 – 80%.

Далі стічні води молокозаводу підлягають двоступеневому очищенню в аеробних умовах. Основою мінералізації забруднень при аеробному окисленні є активний мул, що утворюється в стічній воді, яка достатньо добре насичується киснем. Активний мул містить всі види мікроорганізмів, необхідних для мінералізації забруднень. Доочищення стічних вод від залишкових концентрацій органічних сполук, а також їх фінішна фільтрація відбувається на напірних фільтрах.

Локальна обробка висококонцентрованих стоків може бути реалізована на окремій ділянці спеціально обладнаній реактором та фільтром (як показано на схемі), або безпосередньо на технологічній ділянці використовуючи основне обладнання  - сирну винну, використовуючи в якості фільтру матеріал серп’янки.

Всі осади утворенні в результаті оброблення стоків молокозаводу направляються у накопичувальну ємкість звідки подаються на переробку у кормопродукти.

Рис.2. Обладнання блоку  локального очищення висококонцентрованих стічних вод молокозаводу.

Рис.3. Загальний вигляд будівлі станції очищення стічних вод молокозаводу.

Дана комбінована схема очищення стічних вод молокозаводу була успішно апробована у технологічних умовах, та реалізована на трьох молокопереробних підприємствах України (див. рис.2,3).X